Tematem dzisiejszego wpisu będzie niepozorna roślinka którą jest właśnie Mięta Nadwodna.
Znajdziemy ją na typowo mokrych terenach takich jak: wesołe bagienka, brzegi jezior i cieków wodnych czy zalanych polach
Co nas interesuje najbardziej ? Młode liście i łodygi o bardzo intensywnym zapachu i smaku
No dobra, mamy już nazbieraną miętę, co dalej ?
W kuchni ideanie pasują do zimnych deserow, ziemniaków, słonecznika bulwiastego, orzeźwiający sałatek, tłustych mięs i różnego rodzajów dipów i sosów.
Mięta jest bardzo cenną rośliną w ziołolecznictwie, przy wszelkich problemach układu trawiennego zaleca się picie herbatek z liści mięty ( ususzone i świeże)
Herbatki z mięty działają również uspokajająco na nasze zszargane nerwy.
Oczywiście nie mogę zapomnieć o tym, że z mięty, cytryny, i miodu akacjowego/innego jasnego można zrobić piękną zieloną naleweczkę. Należy pamiętać tylko o krótkiej maceracji, max 2-3 dni. Inaczej nasza naleweczka zbrązowieje nim stanie się naleweczką ;/
Do suszenia przeznaczamy zdrowe okazy bez uszkodzeń, suszenie należy rozpocząć możliwe jak najszybciej po zbiorze. Myjemy, zawieszamy w ciemnym, suchym i przewiewnym miejscu, od czasu do czasu zmieniają pozycję, aby schło równomiernie. Po suszeniu można przechowywać w całości lub pokruszone na proszek i wrzucone do słoika, warto od czasu do czasu otworzyć słoik, tak aby mięta mogła się trochę przewietrzyć i nie zapleśnieć w razie draki.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz